Kňazská vysviacka verbistov v Nitre

Nitra (13. júna) Dňa 11. júna boli v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Nitre na Kalvárii vysvätení na kňazov dvaja misionári verbisti: Milan Toman SVD a Peter Filo SVD. Svätiteľom bol Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup. Slávnosť sa začala o 10.00 v kostole Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii a zúčastnilo sa jej množstvo veriacich a desiatky kňazov. Novokňazov prišli duchovne podporiť spolubratia kňazi a seminaristi z Bratislavy, kde naši dvaja novokňazi študovali. Prišli aj veriaci z Vrábel a Bratislavy, odkiaľ pochádzajú, tiež z Nového Hrozenkova na Morave a priamo z Nitry, kde pôsobili na pastoračnom roku. „Chceme im spoločne priať, ale aj vyprosovať, aby to áno, ktoré dajú Bohu, zachovali a aby svoje vznešené poslanie napĺňali vo vernosti až do konca“, povedal Mons. Judák v úvode sv. omše. Kňazstvo, ktoré je Kristus daroval svojej Cirkvi je jedno, ale sa spája s rôznymi charizmami a rôznymi talentami, akými sú obdarení rôzni ľudia povolaní do spoločenstva s Kristom, ktorí tvoria jeho Cirkev. Zvláštnu charakteristiku má kňazstvo Spoločnosti Božieho Slova, do ktorej vy, milí ordinandi Peter a Milan patríte. Na vás sa tiež môžu aplikovať slová dnešného svätca, sv. Barnabáša, ktoré čítame v dnešnej modlitbe breviára: Na apoštolskú úlohu aj teba vybral Boh, náš Pán Kristus ťa mocou obdaril a milosť dvihla k výšinám.

Cirkev sv. Barnabáša, spolupracovníka sv. Pavla, označila pre jeho horlivosť v misiách titulom apoštol, hoci nepatril do kolégia dvanástich. Aj vy máte ísť jeho cestou“, povedal biskup Judák ordinandom počas kázne. Povzbudil ich k horlivosti a obetavosti v službe ohlasovania Božieho Slova v ťažkých podmienkach misijných krajín. Spomenul aj obetavosť a nadšenie, s akými  v misiách pracovala Sr. Veronika Terézia v Južnom Sudáne, ktorá na následky postrelenia zomrela. „Treba si však uvedomiť, že iným môžete priniesť Ježiša Krista len vtedy, ak vložíte svoj život do jeho života úplne, bez výhrad.“ Povzbudil ordinandov, aby sa nechali viesť Duchom Svätým tak ako Zakladateľ Spoločnosti Božieho Slova sv. Arnold Janssen a ďalší jeho duchovní synovia. „V miere, akou sa to bude diať bude váš život podobný Ježišovi Kristovi.“ Aj o sv. Barnabášovi, svätcovi, ktorý mal sviatok v deň vysviacky, sa píše: „Bol to dobrý muž, plný Ducha Svätého a viery“. „Vyposujeme Vám, aby ste v sile Ducha svätého boli tiež vernými a horlivými sprostredkovateľmi Božej milosti pre všetkých, ku ktorým budete poslaní. Zverujeme Vás na tomto starobylom pútnickom mieste aj Matke Pána, Matke kňazov, ktorú zveril Pán apoštolovi Jánovi. Zotrvajte po celý život pri Matke, pod jej plášťom, tam budete v bezpečí, pretože ste v prítomnosti Krista vo svetle zmŕtvychvstania.“ Mons. Judák povzbudil aj rodičov, že i napriek tomu, že možno mali možno iné plány so svojimi deťmi, aby prijali ich povolanie ako Boží dar a aby sa kňazské povolanie ich syna stalo istým spôsobom aj ich povolaním. V závere homílie Mons. Judák povzbudil všetkých prítomných k modlitbe za nové duchovné povolania. „Usilujme sa svojím životom napomáhať šírenie Božieho kráľovstva všetci, nositelia kňazstva krstného i služobného“.

Na konci svätej omše udelili novokňazi svoje požehnanie všetkým prítomným, vrátane svojho svätiteľa.

Martin Štefanec

ka3ka4 ka5ka2