V uliciach Nitry sa konala na Veľký piatok Krížová cesta

Nitra (25. marca) Na Veľký piatok sa už tradične konala Krížová cesta ulicami Nitry. Bohoslužba sa začala pred budovou Krajského súdu. Niekoľkotisíc veriacich potom putovalo až pod Kalváriu. Organizátorom bola Rímskokatolícka farnosť Nitra Kalvária a Nitrianske biskupstvo.

Veľkopiatočné popoludnie patrí v Nitre už niekoľko rokov Krížovej ceste. Aj tentokrát sa veriaci zišli, aby si pripomenuli udalosť Ježišovej cesty s krížom. Ako vyplynulo zo zamyslení počas jednotlivých zastavení, krížová cesta však nie je len niečo, čo patrí minulosti. Veď každý kráčal s tým svojim krížom.

Sprievod sa uberal okolo väznice, popri nemocnici až pod vrch Kalvárie.

Krížová cesta – ako ju poznáme, pochádza z neskorého stredoveku. Svoj pôvod má v sprievodoch pútnikov, ktorí kráčali po stopách Ježiša Krista nesúceho kríž v uliciach Jeruzalema. Pobožnosť má väčšinou 14 zastavení, začína odsúdením na smrť a končí pochovaním. Nová podoba bohoslužby počíta už aj s pätnástym zastavením, predstavujúcim zmŕtvychvstanie.

Miroslav Lyko