V Nitre sa konal Modlitbový deň

Nitra (12. marca) Mestská športová hala na Klokočine v Nitre bola v sobotu, 12. marca 2016, zmenená na nepoznanie. V centre bolo vyvýšené pódium, na ktorom bol oltár a pri ňom milostivý obraz Panny Márie, Matky všetkých národov. A práve k nej, k Matke, prišlo tento rok do Nitry až 4000 pútnikov z celého Slovenska. Niektorí vyrazili na cesty už v noci, aby mohli byť od rána účastní na celom programe. Ten začal o pol deviatej spoločnou modlitbou ruženca pred vystavenou Sviatosťou Oltárnou. Prišli i pútnici zo susedných krajín a tiež irackí kresťania. Program bol preto simultánne prekladaný do štyroch jazykov.

A čo sa na Modlitbovom dni konkrétne dialo?

Celý deň sa niesol v duchu: Prišli sme k Matke, ktorá nás vedie k svojmu Synovi, ku krížu. Bola tu Eucharistická adorácia, spoločná modlitba ruženca, Svätá hodina, Korunka Božieho milosrdenstva, meditácia nad Svätým písmom. Po celý deň bola možnosť pristúpiť k svätej spovedi.

Veľkým povzbudením pre všetkých boli slová Pátra Paula Mariu Sigla, ktorý pútnikom vo svojej prednáške vysvetlil, ako nám chce Mária, Matka všetkých národov v tejto ťažkej dobe darovať správny smer, útechu a nádej. Zdôraznil výzvu Panny Márie k obráteniu a pripomenul jej prosbu, aby sme rozširovali obraz s modlitbou, ktoré zjavila v Amsterdame.

Na Modlitbovom dni sa zúčastnil aj biskup Ján Sobilo z diecézy Charkow, Záporožie na Ukrajine, z oblasti postihnutej vojnovým konfliktom. Matku všetkých národov si v jeho diecéze uctievajú už dlho. Od nej si veriaci vyprosujú pokoj pre svoju ťažko skúšanú vlasť. Vo svojom svedectve otec biskup spomenul, že obrázky s modlitbou Matky všetkých národov poslal dokonca vojakom na front.

Vyvrcholením dňa bola svätá omša so Zasvätením sa Panne Márii, ktorú celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Vo svojej kázni vyzval veriacich, aby sa nanovo rozhodli pre modlitbu ruženca. „Situácia Cirkvi je veľmi vážna, a preto sa musia katolíci okrem osobných záležitostí modliť aj na konkrétny úmysel: Aby Cirkev opäť ožiarilo svetlo Pravdy a v srdciach veriacich zavládol pokoj. … Potrebujeme ,ružencových bojovníkovʻ za vieru a rodinu.“

sr. Mária Zuzana

Foto: sr. Diana Kotešovská