V Hospici v Nitre si pri svätej omši s biskupom Viliamom pripomenuli a uctili aj bl. cisára Karola I. Habsburského

Pri príležitosti liturgickej spomienky na sv. Jána Pavla II. pápeža zavítal 22. októbra 2024 do Hospicu u Bernadetky v Nitre nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V kaplnke hospicu, v ktorej je uložená aj relikvia bl. cisára Karola I., ktorého spomienka sa slávi 21. októbra, celebroval sv. omšu aj ku cti tohto blahoslaveného, pri ktorom blahorečení bol sv. pápež Ján Pavol II. a obetoval ju za členov a dobrovoľníkov Maltézskeho rádu ako aj klientov hospicu končiacich svoju pozemskú púť v tomto zariadení Nitrianskeho biskupstva. Na liturgickej slávnosti bol prítomný aj delegát slovenskej pobočky Modlitebnej ligy bl. Karola Habsburského Vdp. Stanislav Žlnay a členovia Maltézskeho rádu pôsobiaci v Nitre ako aj dobrovoľníci nitrianskeho centra Maltézskej pomoci Slovensko. Biskup Viliam vo svojej homílii preto priblížil život blahoslaveného cisára Karola I. a charakteristické črty jeho osobnosti,  životný príklad, jeho túžbu po mieri, osobnú zbožnosť a sociálne cítenie, ktoré ho spolu s jeho pokorou, miernosťou a zhovievavosťou priviedli na oltár Cirkvi. Povzbudil všetkých k čerpaniu z príkladu života blahoslaveného cisára Karola I. a v závere povzbudil prítomných, aby  každý podľa povolania, ktorého sa im dostalo žili podľa svedomia, konali dobré skutky a usilovali sa o dokonalosť. Poďakoval tiež personálu hospicu i dobrovoľníkom pomáhajúcim hospicu za ich službu trpiacim. Po skončení liturgickej slávnosti biskup Viliam navštívil klientov hospicu na izbách, ktorých pozdravil, povzbudil v utrpení, pomodlil sa nad nimi, požehnal ich a podal im Eucharistického Ježiša Krista.

Inštalácia relikvie blahoslaveného cisára Karola v Kaplnke sv. Bernadetky sa uskutočnila 13. septembra 2022 za osobnej účasti Jej cisárskej a kráľovskej Výsosti Camilly von Habsburg – Lothringen, arcivojvodkyne Rakúskej. Veriaci si relikviu môžu uctiť pri návšteve hospicovej kaplnky, ako aj počas pravidelných sv. Omší.