V NITRIANSKOM KŇAZSKOM SEMINÁRI SV. GORAZDA SA KONALA BOHOSLOVECKÁ OBLIEČKA

V Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre sa 14. októbra 2024 uskutočnila tradičná liturgická slávnosť, v rámci ktorej si bohoslovci študujúci v treťom ročníku po prvýkrát obliekli klerický odev v podobe reverendy. Pri svätej omši celebrovanej za účasti bohoslovcov s predstavených seminára a kňazmi z ich materských farností im reverendy požehnal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Zároveň biskup Viliam udelil kandidatúru bohoslovcom na prijatie posvätného rádu diakonátu. Sprevádzajme aj ich svojimi modlitbami, aby boli skutočnými svedkami Toho, komu túžia zasvätiť svoj život.
Pri tzv. „obliečke“ bohoslovci znovu potvrdzujú svoj súhlas úplne sa darovať Kristovi a jeho Cirkvi. Cirkev oblieka bohoslovcom reverendu, čo z významu slova znamená úctyhodnosť. Podobne je to aj pri krste, keď na znak krstnej milosti danej Bohom, Cirkev oblieka pokrstenému biele rúcho. Taktiež na znak Božej milosti vyplývajúcej z posvätného rádu diakonátu a presbyterátu, Cirkev oblieka svätencovi dalmatiku alebo ornát. Matka don Bosca, ctihodná Margita povedala svojmu synovi pred jeho obliečkou a vstupom do seminára, aby pamätal na to, že „Nie šaty robia človeka, ale čnosti.“ Taktiež mu odporúčala, aby sa na tejto ceste celý odovzdal Panne Márii a povedala mu, že ak by mal pochybnosti o svojom povolaní, nech nezneuctí toto rúcho, ale ho radšej vyzlečie, ak by mal raz ako kňaz zanedbávať svoje povinnosti.