Spomienka na 30. výročie konsekrácie kostola Nepoškvrnenej Panny Márie v Pečeňanoch

V Pečeňanoch si 15. októbra 2024 veriaci miestnej farnosti pripomenuli 30. výročie konsekrácie farského Kostola Nepoškvrnenej Panny Márie  slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo s miestnym farárom Jánom Vicianom a ďalšími kňazmi.  V úvode slávnosti všetkých privítal aj starosta obce Jozef Lukniš. Biskup Peter vo svojom príhovore prítomným popísal, ako ťažko bolo v minulosti dostať od štátnych orgánov povolenie na stavbu kostola. Aj žiadosť vtedajšieho správcu farnosti Teodora Ferka v roku 1980 štátne orgány zamietli. Povolenie na stavbu bolo dané až 8. septembra 1990. Základný kameň požehnal dnes už svätý Ján Pavol II. pápež počas návštevy na Slovensku 22. apríla 1990. Dlho očakávaná prvá svätá omša bola slúžená ešte v nedokončenom kostole 17. novembra 1991. Slávnostnú konsekráciu novostavby Kostola Nepoškvrnenej Panny Márie vykonal blahej pamäti nitriansky biskup Ján Chryzostom kardinál Korec 15. októbra 1994. Za stavbu kostola sú veriaci a kňazi pochádzajúci z farnosti dodnes vďační honorárnemu dekanovi Teodorovi Ferkovi, ktoré si Pán povolal do Večnosti 22. decembra 2018.