Hodová slávnosť s požehnaním sochy sv. Michala archanjela na námestí v Urminciach

Dňa 28.septembra 2024 na vigíliu sviatku sv. Michala archanjela sa v Urminciach uskutočnila liturgická slávnosť, počas ktorej bola po slávnostnej svätej omši celebrovanej pomocným nitrianskym biskupom Mons. Petrom Beňom požehnaná socha sv. Michala archanjela na námestí v obce. Sochu požehnal biskup Peter v prítomnosti správcu farnosti  Tomáša Zelenáka a kňazov Radošinského dekanátu. Veľká účasť veriacich a obyvateľov obce na tejto slávnosti naznačila, že postaviť sochu v strede obce bolo správnym rozhodnutím. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o  toto dielo, ktoré bude pripomínať aj ďalším generáciám, že sv. Michal  Archanjel je patrónom nielen farnosti v Urminciach, ale aj celej obce.

Prvá písomná spomienka o farnosti Urmince je z roku 1332, keď vo vizitačnom zápise z toho roku je poznamenané, že farnosť zasvätená sv. Michalovi Archanjelovi je spravovaná kňazom Mauriciom a farnosť bola taká chudobná, že vizitátor odpustil platiť dávku na pápežský Stolec do Ríma. Obdobie, ktoré nasledovalo potom až do roku 1731 nie je písomne doložené. Zoznam kňazov, ktorý sa zachoval dokumentuje, že farnosť bola živá s výnimkou obdobia rokov 1431 – 1458, kedy sa predpokladá, že farnosť bola v područí bratríkovských vojsk, ktoré sa usadili po bitke na Bielej hore a ovládali Topoľčiansky hrad a jeho okolie. O tom, že farnosť mu bola zasvätená už v roku 1332 a toto patrocínium si zachovala až doposiaľ je znakom toho, že veriaci tejto farnosti majú veľkú úctu k tomuto archanjelovi. Vizitácia z roku 1731, ktorú vykonal gróf František Zichy sa píše, že kostol zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi postavený nevedno kedy a kým,  bol už spomenutý v roku 1690. Pri všetkých vizitáciách, ktoré nasledovali potom sa  okrem iného píše, že kostol bol veľmi starý a vyžadoval si opravy.  V roku 1923 štátne úrady zakázali pre zlý technický stav tento starý kostol prevádzkovať. Po určitých peripetiách sa nakoniec podarilo vtedajšiemu kňazovi  Jánovi Sellyemu pripraviť stavbu nového kostola, ktorý naprojektoval Milan Michal Harminc. Nový kostol  bol postavený za dva roky. 22.októbra 1933 bol vysvätený biskupom Michalom Bubničom. Aj tento nový kostol je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Od roku 2019 je zapísaný ako národná kultúrna pamiatka. Po roku 1990 sa v strede obce vybudovalo námestie, ktoré mu však čosi chýbalo. Od začiatku vybudovania námestia sa hovorilo, že je to námestie sv. Michala Archanjela. Toto neoficiálne pomenovanie sa stalo skutočnosťou práve 28.septembra 2024, keď na tomto námestí bola odhalená a požehnaná socha sv. Michala Archanjela. Sochu vyhotovil Mgr.Art. Peter Mészároš zo spišského travertínu. Socha vznikla zo spontánnych zbierok veriacich farnosti a tiež prispením obce Urmince na čele so starostom JUDr. Matúšom Hubinským.