Poďakovanie za úrodu aj v ďalších farských chrámoch Nitrianskej diecézy

Chrámy vyzdobené plodmi zeme, farníci v krojoch a sväté omše na úmysel poďakovania za úrodu pokračovali aj v týchto dňoch v ďalších farnostiach Nitrianskej diecézy. Ľudová tradícia spojená so zbožnosťou sa prejavila aj  v Nitrianskom Rudne, Solčanoch, Panej, Novej Vsi nad Žitavou, Ardanovciach  a ďalších. V nedeľu 29. septembra 2024 veriaci vo farnosti Ardanovce oslávili patróna chrámu sv. Michala Archanjela. Slávenie farských hodov prepojili aj s tradičným poďakovaním za úrodu, o čom svedčila aj výzdoba farského kostola, v ktorom miestny farár Marek Šenkárik celebroval za účasti množstva veriacich slávnostnú svätú omšu. Ardanovčania sa tak pripojili k mnohým farnostiam Nitrianskej diecézy, ktoré si v týchto dňoch zdobia svoje farské chrámy plodmi zeme a pri svätých omšiach so svojimi kňazmi ďakujú Bohu za požehnanie pri svojej práci na poliach, sadoch, vinohradoch, či v záhradách.
Na jeseň ďakujeme spolu s celou Cirkvou za dar plodov zeme a práce našich rúk – teda za úrodu. Žijeme v čase, kedy si veľmi neuvedomujeme, čo znamená mať alebo nemať úrodu. Stačí mať peniaze a kúpiť si v obchode… Čo by sa stalo, keby sa pokazili obchodné vzťahy, keby prišla pohroma, keby sme stratili prácu alebo by sa stratila hodnota peňazí? Toto všetko pozná história a preto múdrosť hovorí, že to, čo sa nám zdá samozrejmé, ako napríklad nehladovať, tak to samozrejmé nie je. Preto treba ďakovať za tých, ktorí pracovali, za tých, ktorí zarobili a tomu, od koho pochádza všetko dobré – Nebeskému Otcovi. Pri každej svätej omši kňaz berie do rúk chlieb a víno – vzdáva vďaky – teda dobrorečí Nebeskému Otcovi, pričom ho prosí, aby nám časný pokrm slúžil pre večný. V tomto čase si teda znovu oživujeme v pamäti, že do kostola nie je dobre prísť nepripravený, alebo s prázdnymi rukami. Dobré je mať pripravené srdce i ruky. To čo, prinášame Pánovi, prinášame, aby nám to premenil, aby to slúžilo pre dobro spoločenstva Božej rodiny – Cirkvi a chudobných.