V Jelenci oslávili hody a výročie zriadenia farnosti aj s posviackou obnoveného farského chrámu

Na sviatok Povýšenia sv. Kríža 14. septembra 2024 zavítal do obce Jelenec nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, aby spolu s veriacimi  miestnej farnosti oslávil farské hody a 80. výročie osamostatnenia farnosti Jelenec. Zároveň pri tejto príležitosti vykonal akt slávnostnej posviacky obnoveného farského kostola Povýšenia sv. Kríža počas slávnostnej svätej omše, ktorú celebroval s miestnym farárom Františkom Kovácsom a ďalšími kňazmi za účasti starostu obce Júliusa Molnára a veriacich farnosti. Starosta obce v úvode svätej omše poďakoval Nitrianskemu biskupstvu, samospráve obce a všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o obnovu kostola, aby mohol ďalšie roky slúžiť svojmu poslaniu. Biskup Viliam vo svojom príhovore prítomným priblížil históriu farnosti a samotného kostola a pripomenul aj krátku históriu obnovy. Farnosť Jelenec získala vzácnu relikviu Svätého kríža, ktorá je vložená do Kríža na oltári. Počas obradu boli vložené do oltára aj relikvie apoštolov sv.  Petra a Pavla. Historický Kostol Povýšenia svätého kríža v Jelenci prešiel za posledné roky rozsiahlou rekonštrukciou. Jeho postavenie sa predpokladá v období 13. – 14. storočia. Veriaci miestnej farnosti preto vyjadrili veľkú vďaku svojmu farárovi Františkovi Kovácsovi za jeho obetavosť a pracovitosť pri samotnej realizácii obnovy kostola, v ktorej pokračoval po svojom predchodcovi Jozefovi Švejdíkovi. Každá rodina na pamiatku tejto udalosti obdržala od farára pamätný obrázok a ruženec v červenej farbe.

Jelenec do roku 1944 bol filiálkou farnosti Ladice. Kurácia Jelenec (Gímes) bola zriadená 4. februára 1944 oddelením od farnosti Ladice. Jelenec je národnostne zmiešaná obec s 2075 obyvateľmi, z nich je 450 maďarskej národnosti. V roku 1944, kedy vznikla samostatná farnosť, tu žilo 1350 katolíkov. Podľa posledného sčítania z celkového počtu 2075 obyvateľov sa rímskokatolíckemu vierovyznaniu prihlásilo 1603. Súčasťou farnosti je aj filiálka Neverice s kostolom Sv. Štefana Kráľa.