Z Vinodolu na púti k Veľkej Matke Rakúska do Mariazellu

V sobotu 21. septembra 2024 sa v skorých ranných hodinách vybrali pútnici z farnosti Vinodol do spolkovej krajiny Štajersko v srdci Rakúska, kde navštívili jedno z najvýznamnejších pútnických miest Európy – starobylý Mariazell. Pútnici začali svoju púť v Mariazelli pobožnosťou krížovej cesty. Následne si prehliadli pútnické miesto i samotnú národnú svätyňu Rakúska – Baziliku Narodenia Panny Márie. Púť vyvrcholila svätou omšou, ktorá sa konala uprostred baziliky pred milostivým oltárom, na ktorom je umiestnená socha mariazellskej Madony, ktorú volajú tiež Magna Mater Austriae – Veľká Matka Rakúska. Bohoslužbu pre prítomných slovenských, ako i zahraničných pútnikov celebroval dekan-farár vo Vinodole Milan Zaujec. Prítomnosť pútnikov z farnosti Vinodol dokazuje, že mariánska úcta a tradícia pútí do Mariazellu nezaniká ani po viac ako 100 rokoch po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie. Pre Slovákov, ako jedného z národov bývalej monarchie, tak Mariazell zostáva i naďalej obľúbeným pútnym miestom.