Na Fabiánke pri Nitre sa konala tradičná Hubertova svätá omša pri kríži

V sobotu 7. septembra 2024 sa pri kríži na Fabiánke pri Nitre uskutočnila tradičná Hubertova svätá omša. Už deviaty ročník tohto  duchovno-kultúrno-spoločenského podujatia pripravilo združenie „Tri chotáre“ a „Poľovnícke združenie Nitra – Párovské háje. Svätú omšu pri poľnom oltári pri pamätnom kríži celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák spolu s dekanom dekanátu Močenok Petrom Michalovom, farárom farnosti Jarok Petrom Klechom a farárom farnosti Nitra – Klokočina Jozefom Tomicom, ktorí na svätú omšu prišli na bicykloch po trase, ktorá je súčasťou Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. Trasu si vyskúšali aj ďalší cyklopútnici a peší pútnici zo širokého okolia. Biskup Viliam sa v úvode poďakoval všetkým, ktorí prispeli k organizácii podujatia. Vo svojej homílii zdôraznil duchovné spojenie medzi človekom a prírodou, čerpajúc z Ježišových podobenstiev, ktoré často pochádzali zo života roľníkov, vinohradníkov a pastierov. „Aj my sme dnes tu, uprostred prírody, kde sa cítime bližšie k Bohu. Príroda si zaslúži náš rešpekt, pretože je stvorená podľa Božích zákonov, ktoré nikdy neklamú. Musíme sa opäť naučiť úcte k životu a postaviť ju nad špekulatívny rozum, ktorý je často motivovaný honbou za ziskom a mocou.“ Biskup Viliam sa kriticky vyjadril k súčasnému modernému svetu za to, že sa vzdialil od Boha a jeho zákonov. Upozornil na nebezpečenstvo ignorovania týchto hodnôt a pripomenul paralelu so zánikom Rímskej ríše, ktorá padla kvôli dekadencii a úpadku morálnych hodnôt. „Musíme sa usilovať žiť hodnoty, ktoré môžu uzdraviť nás i svet,“ uzavrel biskup Viliam svoj príhovor. Po skončení svätej omše sa účastníci podujatia stretli pri poľovníckom guláši a mali možnosť v neformálnej atmosfére a pri vzájomných rozhovoroch prežiť príjemné popoludnie v prírodnom prostredí.

Svätá omša bola obetovaná aj na pamiatku detských obetí tragickej udalosti z roku 1530, kedy sa vo Fabiánovej doline skupina Turkov vracajúca sa z prepadu na Hornej Nitre aj s korisťou, ktorá pozostávala z päťsto detí a dospelých zajatcov, utáborila na noc v biskupskom lese. Skoro ráno sa k nim priblížili cisárski vojaci palatína Thurza, ktorí zisťovali škody po tureckom rabovaní. Turci v panike chceli pozabíjať všetkých zajatcov, ale keďže dospelí stihli ujsť, pozabíjali len deti, z ktorých prežilo asi päťdesiat. Na pamiatku tejto udalosti bol na Fabiánke postavený drevený kríž.