Apoštolský nuncius Nicola Girasoli na púti na Mechovičku

5. augusta 2024 | Kategória: Najdôležitejšie informácie, Nezaradená

Pri príležitosti tradičnej púte na Mechovičku zavítal v nedeľu 4. augusta 2024 do farnosti Nadlice  apoštolský nuncius Svätej Stolice v Slovenskej republike arcibiskup Mons. Nicola Girasoli, aby ako hlavný celebrant a slávnostný kazateľ predsedal slávnostnej svätej omši na tomto pútnickom mieste. Na Mechovičku doputovalo množstvo pútnikov, z ktorých mnohí absolvovali aj pešie púte najmä z okolitých farností. Pre pútnikov bol pripravený duchovný program a vysluhovanie sviatosti zmierenia. Púť vyvrcholila slávnostnou svätou omšou, ktorú Mons. Girasoli celebroval spolu s miestnym farárom Ondrejom Kovaľom a ďalšími kňazmi. Apoštolský nuncius vo svojom príhovore veriacich povzbudil, aby mali vždy otvorenú náruč a radosť, ktorá kresťanom patrí a pristane. Vyzdvihol zmysel  a význam púte k Panne Márii a zdôraznil, že pútnici majú vždy kráčať k nej a nechať sa objať Kristom na kríži, keďže Ježiš Kristus má otvorenú náruč pre všetkých a podľa jeho slov, ani  on sám nikdy nevidel ukrižovaného Krista so zatvorenou náručou. Po skončení liturgickej slávnosti sa veriaci a kňazi mali možnosť s nunciom Girasolim aj neformálne stretnúť pri obede a vzájomných rozhovoroch. Tohtoročná púť tak bola ozvláštnená prítomnosťou zástupcu samotného pápeža Františka a pútnici si mohli do svojich domovov okrem duchovných zážitkov odniesť aj príjemné spomienky na apoštolského nuncia, ktorý na Mechovičku zavítal po prvýkrát.

Kaplnku so sochou Piety na Mechovičke v roku 1826 postavil Valentín Rajčáni. Kaplnka bola zrekonštruovaná v roku 1993. V blízkosti kaplnky vyviera prameň. Pútnické sväté omše sa tu konajú 5. júla na  sviatok sv. Cyrila a Metoda, v prvú augustovú nedeľu a 15. septembra na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Kaplnka patrí medzi historické a kultúrne pamiatky.