V Hronskom Beňadiku si pripomenuli 5. výročie povýšenia chrámu sv. Benedikta opáta na Baziliku minor

Pri príležitosti 5. výročia povýšenia chrámu sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku na Baziliku minor, ako i slávenia samotného sviatku sv. Benedikta opáta, celebroval v nedeľu 14. júla 2024 nitriansky biskup Mons. Viliam Judák slávnostnú svätú omšu spolu s rektorom baziliky Mons. Petrom Brodekom, ako aj farárom miestnej farnosti Vdp. Alexandrom Staníkom za účasti apoštolského protonotára, kanonika Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme a súčasne titulárneho skalského opáta Mons. Jozefa Kráľa. Slávnosť sa konala za účasti veľkého množstva prítomných veriacich a mohli ju sledovať aj veriaci po celom Slovensku prostredníctvom priameho prenosu TV Lux. Slávnosť sa niesla aj v duchu prebiehajúceho Benediktínskeho roka v Nitrianskej diecéze súvisiaceho s 800. výročím založenia benediktínskeho opátstva na Skalke.  Biskup Viliam preto vo svojom príhovore upriamil pozornosť veriacich na osobnosť sv. Benedikta z Nurzie, na jeho dielo, benediktínsku spiritualitu, či kresťanské hodnoty, ktoré výrazne ovplyvnili celú kresťanskú Európu v rôznych oblastiach. Priblížil aj starobylosť a význam Baziliky sv. Benedikta opáta a benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku pre našu národnú históriu, dejinné udalosti s ním spojené, či prítomnosť relikvie Kristovej krvi. Vyzval preto veriacich k vďačnosti Bohu za zachovanie viery a aj za toto posvätné miesto, ktoré tiež svedčí aj dnes o význame kresťanstva a jeho hodnôt pre rozvoj Európy, ktoré treba zachovávať a rozvíjať.  Tiež povzbudil prítomných k aktívnemu a správnemu životu vo viere podľa vzoru mnohých aj slovenských svätých, k ochrane a zachovávaniu kresťanských hodnôt. V závere svojho príhovoru preto povedal: „Aj toto posvätné miesto, aj táto chvíľa je pre nás príležitosťou si uvedomiť, že človeka nemožno merať len podľa jeho výkonu, či výšky jeho konta, že hodnotu a dôstojnosť treba merať meradlami postavenými na hlbších základoch. To najhlbšie, čo robí ľudský život životom, je to, že Boh nás miluje, že sa nás ľudsky dotýka, a môžeme Ho oslovovať náš Otec. To je miera garantujúca našu dôstojnosť z ktorej žijeme a objavujeme ľudskú existenciu. Navzájom sa obdarúvame a nechávame sa obdarúvať. A ak vychádzajúc z tejto miery žijeme život bytosti nasmerovaný k Bohu, a chápeme ju v jej dôstojnosti, môže  byť svet ľudský a náš život plnohodnotný.“

Na záver liturgickej slávnosti sa uskutočnilo odhalenie a požehnanie zreštaurovanej bojovej zástavy hlboko veriaceho kresťana a uhorského šľachtica Štefana Koháryho, obrancu bývalej tekovskej župy a kresťanstva pochovaného v bazilike, ktorý pred 360 rokmi hrdinsky zahynul v boji proti Turkom. Zástavu zreštaurovali odborníci Silvia Birkušová a Pavol Choma. Po svätej omši nitriansky biskup Mons. Viliam Judák požehnal aj obnovenú Kalváriu pri južnom múre kláštora v Hronskom Beňadiku. Liturgická slávnosť v Bazilike sv. Benedikta opáta Hronskom Beňadiku tak poskytla prítomným veriacim, ale aj divákom TV LUX množstvo pozitívnych impulzov a povzbudení  do života viery a hrdosti na kresťanské korene a hodnoty, ktorých sú dedičmi a nositeľmi, ale musia byť aj šíriteľmi a ochrancami.