Veriaci z dekanátov a farností novozámockého archidiakonátu na púti na Skalku pri Trenčíne

Pri príležitosti 800. výročia založenia Benediktínskeho opátstva a s tým súvisiacim slávením aktuálneho Benediktínskeho roka na Skalke pri Trenčíne, sa 15. júna 2024 uskutočnila ďalšia diecézna púť, tentokrát veriacich z Novozámockého archidiakonátu. Pútnici z farností patriacich do dekanátov Nové Zámky, Štúrovo, Šurany a  Želiezovce pod vedením svojich dekanov, farárov a kaplánov doputovali do diecéznej svätyne na Malej Skalke, aby sa zúčastnili programu pozostávajúceho z možnosti pristúpiť ku sviatosti zmierenia, zo spoločnej modlitby posvätného ruženca a slávnostnej sv. omše celebrovanej nitrianskym pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom a desiatimi kňazmi. Biskup Peter v svojom príhovore vyjadril poďakovanie všetkým pútnikom, že aj napriek tomu, že museli obetovať viac námahy a času (jedná sa o najviac vzdialené dekanáty od pútnického miesta), predsa toľkí prišli na Skalku. Najviac pútnikov – takmer sto, prišlo zo Šurianskeho dekanátu, jeden autobus pútnikov bol z dekanátu Štúrovo. Biskup Peter osobitne  pozdravil pútnikov maďarskej národnosti z dekanátov Nové zámky, Štúrovo a Želiezovce. Pripomenul, že je potrebné, aby nás viera našich predkov, ktorej svedkami boli aj sv. Andrej Svorad a Beňadik spájala a to aj napriek národnostiam, jazyku a kultúrnym odlišnostiam. Veľmi vhodne zdôraznil, že sv. Andrej Svorad a Beňadik patria medzi prvých uhorských svätcov a za svätých boli vyhlásení v tom istom roku ako sv. Štefan Uhorský, sv. Ladislav a sv. Imrich. Po skončení sv. omše sa pútnici pri občerstvení mali možnosť aj osobne stretnúť s biskupom Petrom pri vzájomných rozhovoroch. V rámci sprievodného programu si pútnici mohli prehliadnuť aj pozostatky starobylého kláštora na Veľkej Skalke.