Na Nitrianskom hrade boli vysvätení novokňazi pre Nitriansku diecézu a Spoločnosť Božieho Slova na Slovensku

V Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade sa 15. júna 2024 uskutočnila slávnostná svätá omša, ktorú celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák spolu s kanonikmi Katedrálnej kapituly, predstavenými Kňazského seminára sv. Gorazda, kňazmi Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku pod vedením provinciála P. Mareka Vaňuša SVD, principálmi novokňazov a diecéznymi kňazmi. Počas nej aj za účasti najbližších príbuzných a veriacich z materských farností a širokej verejnosti prijali kňazskú vysviacku z rúk biskupa Viliama ordinandi z Nitrianskej diecézy Marek Gazdík z farnosti Trenčín – Orechové a Dominik Stašek z farnosti Radošovce – filiálka Oreské, a tiež Dávid Kancian, SVD z farnosti Kostoľany nad Hornádom – Družstevná pri Hornáde – filiálka Malá Vieska  zo slovenskej provincie Spoločnosti Božieho Slova. Biskup Viliam v úvode slávnosti poďakoval všetkým, ktorí mali podiel na výchove, formácii a povolaní nových služobníkov oltára a tým, ktorí sa modlia a obetujú svoje utrpenie za novokňazov a nové duchovné povolania. Vo svojom príhovore pred samotnou kňazskou vysviackou biskup Viliam uvažoval nad kňazským povolaním podľa príkladu Ježiša Krista a jeho predstáv pri ustanovení sviatosti kňazstva. Upozornil ordinandov, že v kontexte s aktuálnou inauguráciou nového prezidenta republiky vyvoleného ľudom, sú oni povolaní a vyvolení samotným Bohom.  Povzbudil preto ordinandov k neustálemu  úprimnému a priateľskému vzťahu s Bohom  vzhľadom na ich Božské povolanie k sviatosti kňazstva a neustálemu uvedomovaniu si tohto vzťahu Božej lásky. Ako okrem iného povedal: „Kňazstvo nemôže byť na skúšku, zamestnaním, remeslom, úradom, či funkciou, ale ide tu o hlboké tajomstvo, ktoré človeka prevyšuje a vťahuje do celodejinného úsilia Kristovej Cirkvi o dobro ľudstva teda do samého Božieho plánu spásy. Povolanie na kňazstvo je čosi veľké, osobné aj nadosobné. Kňaz je ustanovený pre ľudí, ale nikto si túto hodnosť nemôže prisvojiť sám. Kňazstvo je predovšetkým Božím darom. Božie povolanie je pre nás pozvaním každý deň vyvoliť si Boha a jeho plán s naším životom.“ Biskup Viliam v súvislosti s kňazským povolaním ordinandom, ale aj prítomným veriacim predostrel aj myšlienky budúceho blahoslaveného vincentína Janka Havlíka, či blahej pamäti pápeža Benedikta. Upozornil ordinandov, aby hlásali pravdu, prebúdzali k životu Ducha, aby sa neprispôsobovali dobe, a nehovorili to, čo chcú iní počuť a neschvaľovali všetko, len aby sa zapáčili tomuto svetu. V závere vyzval prítomných slovami svojho predchodcu blahej pamäti arcibiskupa Karola Kmeťka z roku 1935 k tomu, aby sa vrúcne modlili za milosť vytrvania a požehnanie k úspechu novokňazov aj za nové duchovné povolania. Konsekračnou modlitbou, vkladaním rúk a pomazaním rúk ordinandov biskupom Viliamom sa ordinandi stali kňazmi – Božími služobníkmi Kristovej Cirkvi a posilnili tak rady spolubratov v kňazskej službe v Nitrianskej diecéze i Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku. A za to na záver novokňazi poďakovali Bohu, Panne Márii, svätiteľovi, predstaveným seminára, rodičom a všetkým, čo sa za nich modlili. Po skončení liturgickej slávnosti sa diecézni novokňazi stretli so svojimi najbližšími v Gotickej priekope Nitrianskeho hradu na slávnostnom agapé a rehoľný novokňaz Spoločnosti Božieho Slova v aule Misijného domu Matky Božej v Nitre na Kalvárii. Diecézni novokňazi nastúpia na svoje prvé kaplánske miesta vo farnostiach Nitrianskej diecézy. Nech ich Pán Boh žehná a ochraňuje!