Homília apoštolského nuncia na svätej omši k 100. výročiu narodenia Jána Chryzostoma kardinála Korca

Homília J.Ex. Mons. Nicolu Girasoliho, apoštolského nuncia Svätej Stolice na Slovensku, na svätej omši pri príležitosti 100. výročia narodenia blahej pamäti Jeho Eminencie Jána Chryzostoma kardinála Korca 21. januára 2024 v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma v Nitre

„Ukáž mi, Pane, svoje cesty (Ž 25,4). Drahí bratia a sestry, týmito krásnymi slovami, ktoré zazneli v responzóriovom žalme, si pripomíname Jeho Eminenciu kardinála Jána Chryzostoma Korca, SJ, pri príležitosti stého výročia jeho narodenia.

Spomíname na neho v tejto krásnej Katedrále svätého Emeráma, v jeho katedrále, kde dlhé roky ohlasoval a zvestoval radostnú zvesť evanjelia ako veľký, verný, obetavý a oddaný pastier Nitrianskej diecézy a kde jeho telo odpočíva v pokoji. Spolu s Jeho Excelenciou Mons. Viliamom Judákom, nitrianskym biskupom, ostatnými bratmi biskupmi, kňazmi, seminaristami, členmi rehoľných kongregácií a všetkými vami, milovaní bratia a sestry, sa dnes modlíme, aby pamiatka a odkaz kardinála Korca naďalej svietili na cestu jednoty nám, kresťanom a občanom tejto krajiny, a aby posilňovali našu vieru a nádej.

Pápež František, vo svojom sústrastnom telegrame pri príležitosti úmrtia kardinála Korca, ho označil za neohrozeného svedka evanjelia a odvážneho obrancu kresťanskej viery a ľudských práv (porov. Sústrastný telegram pápeža Františka, 26.10. 2015). Život kardinála Korca bol naozaj zrkadlom vierohodnosti, oduševnený jeho pevnou vierou a zásadovosťou. Pán bol pre neho všetkým. Kardinál Korec nás učil, že vieru nemožno skompromitovať. Naša láska a oddanosť Bohu musí byť stopercentná. Písal, že sa nikdy nesmieme ohnúť pred zlom a že nemôžeme na všetko povedať áno: nikdy nepovedať áno, keď nemôžeme povedať áno (porov. Szelepcsényi J.: Slová v čereni, Trnava, Spolok svätého Vojtecha, 2022, s. 40-41). Učil nás, ako sa vzoprieť, ako sa neohnúť a neschvaľovať to, čo je zlé. Jeho húževnatosť v odolávaní pokušeniu zabezpečiť si ľahší život podporovali slová sv. Pavla: Môžeme všetko, môžeme odolať a prekonať všetky výzvy a ťažkosti, lebo nás posilňuje Pán (porov. Flp 4, 14). Pán bol jeho silou. Naša oddanosť pravde musí byť nedotknuteľná, pretože o kresťanských hodnotách a ľudských právach sa nedá vyjednávať.

V prvom čítaní sme počuli, ako Jonášova poslušnosť Bohu zmenila srdcia všetkých obyvateľov Ninive a ako sa zriekli svojho zlého správania. Jonáš si na začiatku myslel, že obrátenie Ninive nie je možné. Váhal, či má ísť do Ninive, ale nakoniec dôveroval poslaniu, ktoré mu zveril Boh. Viera predpokladá úplnú dôveru Bohu aj vtedy, keď prežívame smútok a nevidíme rýchlu odpoveď Boha na naše očakávania a ani na naše úsilie v pastoračnej práci. Náš Pán nám svojím utrpením na kríži ukázal, že naša spása zahŕňa aj utrpenie. Nie sme povolaní kríž len uctievať, ale každý deň vziať svoj kríž a nasledovať Ježiša (porov. Mt 16, 24). Kardinál Korec žil úplne v Bohu, uskutočňujúc krásne slová svätého Pavla, že Ježiš má byť oslávený v našom tele a že ako kresťania sme vierohodní len vtedy, keď napodobňujeme nášho Pána, keď mihi vivere Christus est (porov. Flp 1, 20), keď pre mňa žiť je Ježiš.

Bratia a sestry, viera musí byť podporená nádejou. Kardinál Korec vo svojich spisoch veľmi často spájal vieru s nádejou. V skutočnosti je to nádej, kresťanská nádej, ktorá dáva silnejšiu motiváciu viere. Nádej je ako lokomotíva vlaku. Čím silnejšia je lokomotíva a čím rýchlejšie ide, tým rýchlejšie beží viera a tým väčšiu motiváciu má. Práve nádej nám pomáha v núdzi. Zárukou našej nádeje – píše kardinál Korec – je Ježišova smrť a zmŕtvychvstanie. Počas rokov jeho väznenia všetky ľudské nádeje a očakávania stroskotávali, ale jeho cieľom a oporou bola kresťanská nádej, ktorá prekonáva všetky ľudské hranice a siaha až poza našu ľudskú smrť. (Porov. Szelepcsényi J.: Slová v čereni, s. 49). Musíme si zachovať nádej… aby sme mali väčšiu motiváciu pre všetko, čo robíme. Okrem kresťanskej nádeje kardinál Korec odporúčal robiť dobro a skutky milosrdenstva (porov. tamže, s. 40-41). Podporovať dobré veci aj v ťažkostiach dáva našej existencii horizont solidarity. Milosrdenstvo je ako soľ, ktorá dáva chuť našej viere. Vieme, že kardinál Korec bol veľkým obdivovateľom a mal úctu k teraz už svätej Matke Tereze z Kalkaty, veľkej svätice milosrdenstva. Kardinál Korec ju tu v Nitre prijal 13. mája 1990 a dnes, na záver tejto slávnosti, požehnáme pamätnú tabuľu na pamiatku návštevy Matky Terezy tu v Nitre, ktorá bude neskôr umiestnená na stene biskupskej rezidencie tu v Nitre, aby pripomínala duchovné spojenie milosrdenstva medzi kardinálom Korcom a svätou Matkou Terezou.

Drahí bratia a sestry, dnešné evanjelium nám hovorí: „Naplnil sa čas… a priblížilo sa Božie kráľovstvo… Kajajte sa a verte“. Božie volanie vždy predpokladá zmenu a odpútanie sa. Počuli sme, ako apoštoli hneď zanechali svoje siete a išli za ním. Tak ako apoštoli, aj my sme povolaní urobiť rozhodnutie, nemôžeme odkladať zmenu v našom živote. Aj svätý Pavol nám v druhom čítaní pripomína, že čas je krátky a nemôžeme sa nechať „zavaliť“ vecami, ktoré pominú. Musíme niečo urobiť, nemôžeme zostať statickí, čakať na niečo, čo sa môže stať. Nemôžeme len vyčkávať. Potrebujeme sa s nadšením zapojiť do dynamiky evanjelizácie, potrebujeme sa meniť, robiť pokánie a veriť. Pán nám hovorí, aby sme niečo urobili, lebo nemôžeme zostať len ľahostajnými divákmi úpadku našich hodnôt. Nemôžeme si len tak zvyknúť na sekularizáciu a polarizáciu v našej spoločnosti.

V krásnom posolstve pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky kardinál Korec povedal, že dobrú budúcnosť Slovenska môžeme zaručiť len vtedy, keď budú v živote našej spoločnosti prítomné kresťanské hodnoty (porov. Posolstvo kardinála Jána Chryzostoma Korca k 20. výročiu Slovenskej republiky, Tlačová kancelária KBS). Pri tejto príležitosti vyzval všetkých občanov Slovenska, aby sa nebáli, zachovali si pevnú vieru a pomáhali si navzájom, aby sme kráčali a rástli v jednote. Dodal, že Kristus je svetlom sveta a mal by byť jediným svetlom, ktoré nám svieti pod nohy, jediným svetlom, ktoré nás sprevádza a môže nám ukázať, ako máme žiť. Tieto prorocké slová kardinála Korca sú pre nás všetkých stále veľmi živé. Tieto slová by dnes mali inšpirovať našu spoločnosť. Naozaj potrebujeme Kristovo svetlo, aby sme odstránili temnotu hriechu a išli správnou cestou pre dobro všetkých.

Myslím si, že najlepším spôsobom, ako si uctiť pamiatku kardinála Korca pri príležitosti stého výročia jeho narodenia je vážiť si jeho odkaz. Jeho učenie a jeho život sú veľkým zdrojom motivácie pre všetkých. Dnes sa na neho nepozeráme len ako na veľkú osobnosť, ktorá navždy zostane v dejinách Slovenska, nepozeráme sa na neho len ako na veľkého človeka minulosti. Jeho život a učenie sú dnes veľkou inšpiráciou pre nás kresťanov a pre našu krajinu. Zostane pilierom viery a vierohodnosti pri obrane kresťanských hodnôt a ľudskej dôstojnosti.

Na sté výročie jeho narodenia prosíme Pána, aby sme nasledovali jeho cesty a vraciame sa dnes domov motivovaní žiť radostnejšie svoju vieru, postaviť sa za Pána… kričať do sveta, že Pán je moje svetlo a moja spása (porov. Ž 27, 1-2). Ako to bolo v prípade kardinála Korca, s Pánom sa ničoho nebojíme. S Pánom môžeme prekonať všetky ťažkosti. S Pánom sa môžeme vzoprieť, musíme sa vzoprieť, sme povolaní vzoprieť sa vlnám, ktoré majú za cieľ odstrániť alebo marginalizovať Boha, náboženstvo a kresťanské hodnoty z našej spoločnosti. V našej spoločnosti je priestor pre Boha, je tu priestor pre kresťanské hodnoty. S odkazom kardinála Korca si môžeme posilniť svoju vieru: nebojme sa, neskláňajme sa pred tým, čo je zlé a buďme vždy hrdí na identitu a jednotu našej krajiny. AMEN.“