Na nitrianskej Kalvárii sa konala tradičná Mariánska púť

17. augusta 2025 | Kategória: Najdôležitejšie informácie, Nezaradená

Veriaci z Nitry a blízkeho okolia sa počas uplynulého víkendu zišli na nitrianskej Kalvárii na tradičnej v poradí už 254 výročnej Mariánskej púti. Púť sa uskutočnila v súlade s dávnou tradíciou, avšak bola viditeľne poznačená hygienickými opatreniami proti šíreniu koronavírusovej infekcie. Nasvedčoval tomu uzavretý sektor na sedenie pre tisíc pútnikov, dezinfekcia rúk, rúška na tvárach účastníkov, ale aj upravený program. Bol zvýšený počet svätých omší, chýbala tradičná eucharistická procesia so sochou Panny Márie k Lurdskej jaskyni, ale zachované zostali spoločné modlitby posvätného ruženca, pobožnosti Krížovej cesty, či večerná adorácia s medžugorskými spevmi.  Každodenné sväté omše celebrovali správca kalvárskej farnosti P. Igor Kráľ SVD, farár farnosti Nitra Klokočina Jozef Tomica, verbista P. Matej Rainer SVD s príhovorom pre deti, titulárny opát a šéfredaktor novín Remény Gyorgy Herdics pre maďarských veriacich, rektor Misijného domu Matky Božej na Kalvárii P. Ján Kušnír SVD a provinciál Spoločnosti Božieho Slova P. Pavol Kruták SVD.  Všetky bohoslužby sa niesli v znamení sviatku Nanebovzatia Panny Márie, pričom aj príhovory slávnostných kazateľov boli venované Božej Matke a jej príkladu viery v Ježiša Krista.

V nedeľu program púte vyvrcholil pontifikálnou sv. Omšou, ktorú spolu s prítomnými kňazmi z Nitry a okolia v súlade s tradíciou celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Medzi množstvom veriacich boli prítomní aj predstavitelia mesta Nitra pod vedením primátora mesta Mareka Hattasa a Nitrianskeho samosprávneho kraja pod vedením župana Milana Belicu. Aj oni si  vypočuli homíliu hlavného celebranta, ktorý v nej uvažoval nad tajomstvom sviatku Nanebovzatia Panny Márie podľa symbolického predobrazu Božej matky a Matky Božieho ľudu z Knihy zjavení apoštola Jána, či boji dobra a zla, ktoré nikdy nemôže zvíťaziť, lebo posledné slovo má a vždy bude mať Boh. Poukázal na prejavy zla v minulosti i v súčasnosti, a upriamil pozornosť veriacich na potrebu aktívneho a autentického kresťanského života podľa vzoru Panny Márie a Ježiša Krista, ako jedinej a správnej cesty do neba a skutočného zmyslu života človeka na zemi. Víťazstvo Márie nad apokalyptickým drakom a Ježiša nad smrťou označil za nádej pre každého človeka. V závere príhovoru biskup Judák veriacim povedal: „Želám vám, aby sme boli citliví na odkaz dnešného tajomstva, aj na tie, ktoré k nám ticho prichádzajú každodenne, ktoré nám Boh posiela, aby sme svoj život skvalitňovali a premieňali na nádej, a v nej napriek vyčíňaniu draka, skúškam a bolestiam v ktorých sa zmietame sme sa stali dedičmi neba spolu s Pannou Máriou v Božej blízkosti.“

Vysoká účasť veriacich na tohtoročnej výročnej Mariánskej púti na nitriansku Kalváriu napriek sťaženým podmienkam svedčila o ich živom vzťahu a  úcte k Panne Márii, o rešpekte k dávnej tradícii, ktorá prechádza z pokolenia na pokolenie  Nitrančanov, ale aj o tom, že ich viera v Boha prekonáva aj strach a obavy zo zla, ktoré v rôznych formách pôsobí aj dnes.             

Tradícia organizovania výročných púti k Matke Božej (15. augusta) na Nitriansku Kalváriu siaha do roku 1766. Ich úmysel súvisel s vďačnosťou za dobročinnosť biskupa Jána Gustíniho, ktorý hmotne zabezpečil chudobnú Nitru. Podaroval mestu budovu, nakoľko mesto nedisponovalo vlastnou radnicou. Zástupcovia mesta sa schádzali v byte primátora do roku 1765. Veriteľom zaplatil z vlastných prostriedkov 1229 zlatých, ktoré im mesto dlhovalo. Biskup Gustíni odpustil mestu 550 zlatých, ktoré si mesto od neho požičalo na postavenie dreveného mosta cez rieku Nitra. Biskup dal tiež vydláždiť aj priestory mestskej tržnice. Odpoveďou členov mestského magistrátu i samotných mešťanov bol záväzok každoročnej púte na sviatok Nanebovzatia Panny Márie do Kostola Matky Božej na Kalvárii. Nitriansky biskup Ján Gustíni tak zaviazal obyvateľov Nitry listinou z 20. decembra 1765, aby sa každoročne 15. augusta uskutočnila procesia na sviatok Nanebovzatia Panny Márie pod vedením mestského farára. Biskup Gustíni zaviedol aj doteraz zachovávaný zvyk, podľa ktorého slávnostné bohoslužby na Kalvárii vždy vedie nitriansky biskup. Pútnici tak každoročne ďakovali Bohu za jeho pomoc v ťažkostiach, za jeho dobrodenia, ale aj za dar starostlivej Matky Márie, pod ktorej ochranný plášť zverovali seba i svojich najbližších. V minulom režime sa pre mnohých veriacich stala práve Mariánska púť v Nitre symbolom odporu voči komunizmu. V 80. rokoch sa tu stretávali tisícky pútnikov aj napriek tomu, že púť a jej účastníci boli pod drobnohľadom príslušníkov ŠtB, ktorí tu monitorovali pohyb osôb, prípadne vypínali elektrický prúd v mikrofónoch, aby znemožnili počúvanie kázne.