Končí sa rekonštrukcia interiéru Katedrály v Nitre

Umeleckí reštaurátori v týchto dňoch finišujú s prácami na interiéri Katedrály – Baziliky svätého Emeráma v Nitre. Pracujú na východnej strane dolnej lode chrámu zhodnotením nálezov, najmä fresky zo 14. storočia, ktoré budú v barokovom výraze analytickou formou v rámci analytických sond verejnosti trvalo prezentované.  Vedúci reštaurátorského tímu Vladimír Plekanec  prezradil, že čo sa týka fresky, teraz sa zbavujú „deštrukcií spôsobených ukotvením oltára, lebo oltár (…) preniesli. Freska, ako je známe, bola prekrytá kamenným oltárom Snímania z kríža, no a zostali tam také úbytky, ktoré teraz eliminujeme retušou, sceľujeme do takého jedného harmonizujúceho výrazu“.

Nález fresky bol nečakaný. Spôsobil, že reštaurátori si pobyt v katedrálnom chráme o rok predĺžili. „Je to mimoriadny nález, mimoriadna freska, doteraz ju nevieme zaradiť do kontextu európskeho vývoja stredovekého nástenného maliarstva. Má svoje špecifiká, no a v konečnom dôsledku len obohatí tú bohatú produkciu stredovekého nástenného maliarstva na Slovensku. Zatiaľ teda po tej umelecko-historickej stránke taká odborná analýza ešte nie je ukončená, ale evidentne sa jedná o talianske, južné vplyvy, ktoré sú tu premietnuté do tejto nádhery“, povedal Vladimír Plekanec.

Návštevník tohto sakrálneho priestoru si všimne aj voľnú plochu pod freskou. Podľa slov Vladimíra Plekanca, bol tam pravdepodobne „nejaký oltár, ktorý sa odstránil a zostala tam bezprizorná plocha, ktorá má však svoje historické opodstatnenie. Je tam plánovaný nejaký obetný stôl a tým bude to dielo uzatvorené“, povedal umelecký reštaurátor. V dolnej lodi sa tiež objavili sedílie. Správca katedrály a riaditeľ kancelárie Biskupského úradu Mons. Štefan Vallo vyjadril nádej, že budú spolu  s pozostatkami gotickej podlahy trvalo sprístupnené očiam verejnosti. No ako táto prezentácia bude vyzerať v konečnej podobe ešte nie je známe. 

Interiér katedrály bol podľa odborníkov po stabilizačnej stránke zanedbaný. Úlohou reštaurátorov bolo stabilizovať toto dielo po hmotnej stránke a následne sa vysporiadať aj s estetickou stránkou, eliminovaním rôznych deštrukcií, ktoré na dielo pôsobia disharmonicky. Vedúci tímu reštaurátorov podčiarkuje, že v neposlednom rade aj správca pamiatky musí priložiť ruku k dielu a musí zabezpečovať tú pamiatku pred rôznymi nečakanými vplyvmi. Hlavne poveternostné podmienky sa môžu veľmi neblaho premietnuť do toho stavu. Práca reštaurátorov doslova predĺžila pamiatke život ďaleko do budúcnosti.

Problémy spôsobujú priesaky dažďovej vody, ktoré zdeštruovali severnú stenu katedrály. Tento stav sa bude v blízkej budúcnosti riešiť.

Počas rekonštrukcie interiéru katedrály sa zmenilo aj presbytérium chrámu. Mons. Štefan Vallo pripomenul, že v jeho priestoroch pribudlo liturgické zariadenie, ktoré bolo predtým dočasné, drevené. „Teraz máme mramorový nový oltár a ambonu. Jeden rad štalumov sa vypustil a celé presbytérium sa viac otvorilo“, povedal.

Reštaurátori ukončia práce pred Veľkou nocou. „Doslova a do písmena už bude po nás aj pozametané. Aspoň máme taký predpoklad“, povedal Vladimír Plekanec. Slávnostné prezentovanie ukončenej rekonštrukcie interiéru katedrály sa uskutoční pravdepodobne až po dokončení spomínaných prác na severnej stene.

Ešte dodajme, že na čelnej stene katedrály je lešenie, a to kvôli prebiehajúcim prácam na terase, nachádzajúcej sa na veži chrámu. Reštaurátori tento priestor nielen opravujú, ale robia ho aj bezpečnejším pre možné malé skupiny návštevníkov, ktoré sa – s kompetentným sprievodcom – aj do týchto priestorov budú môcť dostať. „Lešenie bude využité aj na práce súvisiace s obnovou fasády biskupskej katedrály“, povedal v rozhovore pre Televíziu LUX správca katedrály Mons. Štefan Vallo.

Miroslav Lyko

video: www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20140306033

 OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA