Zádušná svätá omša za biskupa Jána Pásztora

Nitra (8. novembra) V deň 30. výročia smrti bývalého nitrianskeho biskupa Mons. Jána Pásztora, 8. novembra 2018, bola za spásu jeho duše obetovaná svätá omša. V katedrále – Bazilike svätého Emeráma ju celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

V homílii pripomenul, že tento pastier veriacich to vo svojej dobe, keď bola Cirkev u nás kontrolovaná zo strany totalitnej štátnej moci, nemal ľahké.Zdôraznil jeho zásluhy na pokoncilovej obnove liturgie i jeho úctu k svätým Cyrilovi a Metodovi i k diecéznym patrónom – svätým Andrejovi Svoradovi a Beňadikovi.

Po svätej omši mali veriaci možnosť pomodliť sa pri jeho hrobe v krypte pod katedrálou.

Nitriansky biskup  ThDr. JUDr. Ján Pásztor sa narodil 27. januára  1912 v  Prievidzi. Základnú a strednú školu navštevoval v rodisku a tam aj v roku 1930 maturoval. Na štúdium teológie sa prihlásil do nitrianskeho seminára, odkiaľ ho biskup ThDr. Karol Kmeťko poslal na Bohosloveckú fakultu Karlovej univerzity do Prahy, kde študoval v rokoch 1930-1934. Po skončení štúdia prijal 30. septembra 1934 v Nitre kňazskú vysviacku a ako kaplán nastúpil duchovnú službu v Močenku (1934-1936) a  v Bytči (1937). Medzitým po štúdiách a obhajobe dizertačnej práce s titulom Bohovedné prvky u proroka Izaiáša získal v roku 1937 doktorát teológie na Univerzite Karlovej.

Ustanovený bol  za kaplána do Trenčína a následne sa v roku 1938 stal stredoškolským profesorom na gymnáziu v Žiline. Zároveň  študoval na Bratislavskej univerzite, kde v roku 1942 dosiahol hodnosť doktora práv. V tom istom roku sa stal farárom v Dubnici nad Váhom a v roku 1947  zároveň ilavským dekanom. Správcom fary v Jasenici bol  rok  (1953 -1954). Krátko na to bol preložený za farára do Nitry-Dolné mesto, kde pôsobil v rokoch 1954-1961, zároveň bol riaditeľ Biskupského úradu v Nitre (1955- 1961).

V päťdesiatych rokoch  bol v kňazskom sústreďovacom tábore v Močenku (1950-1951); potom ešte  krátko v roku 1953 väzený. V rokoch 1961-1965 bol farárom v Púchove, odkiaľ bol povolaný do funkcie generálneho vikára biskupa ThDr. Euarda Nécseya. Zároveň bol  menovaný na post sídelného kanonika.

Pápežom Pavlom VI. bol vymenovaný za konzultora Rímskej komisie pre revíziu cirkevného zákonníka (1967), čím sa stal spolutvorcom nového cirkevného zákonníka (CIC), ktorý vstúpil do platnosti v roku 1983.

Po  smrti arcibiskupa Eduarda  Nécseya  (1968) sa stal kapitulným vikárom  a v roku 1973  bol menovaný pápežom Pavlom VI. za nitrianskeho biskupa. Biskupské svätenie prijal v nitrianskej hradnej katedrále z rúk arcibiskupa Augustína Casoroliho  (3. 3. 1973). Za biskupské heslo si vybral slová: Deo et proximo  (Bohu a blížnemu).

Ešte vo funkcii kapitulného vikára sa stal  predsedom Slovenskej liturgickej komisie pri Zbore ordinárov Slovenska (1972).  Zaslúžil sa o uvedenie liturgickej obnovy do života diecézy a Slovenska. So svojimi spolupracovníkmi  (Mons. V. Filom, V. Malým, F. Javorom) pripravil slovenské preklady všetkých liturgických kníh, čím sa Slovensko zaradilo medzi prvé krajiny s liturgickými textami v ľudovej reči.

Diecézu spravoval v čase neustálej  kontroly štátu nad Cirkvou, ktorá nedovoľovala slobodne viesť diecézu (prijímať dostatočný počet seminaristov, prekladať kňazov atď.).

Horlil za úctu k našim slovenským vierozvestom svätému Cyrilovi a svätému Metodovi a k nitrianskym svätcom Svoradovi-Andrejovi a Beňadikovi. Šíril kresťanskú a národnú  históriu Nitry. Do svojej biskupskej berly dal umiestniť reliéfovú podobizeň našich vierozvestov. V čase jeho biskupského života (1980) sa pripomínalo 1100. výročie založenia nitrianskeho biskupstva, prvého v strednej a východnej  Európe.

Zaslúžil sa tiež o dôstojný priebeh  osláv 900. výročia kanonizácie svätého Svorada-Andreja a svätého Beňadika (1983). Pri tejto príležitosti vydal pamätnú medailu týchto svätých v bronze a striebre. Pri návšteve Ríma priniesol pápežovi čiastočku relikvií svätého Svorada-Andreja a svätého Beňadika (1979) v osobitnom relikviári zhotovenom na túto vzácnu príležitosť.

Biskup Ján Pásztor  zomrel 8. novembra 1988 a pochovaný je v katedrálnej krypte v Nitre.

Mons. Viliam Judák / Miroslav Lyko